Toplu mail gönderimlerine spam bir olasılıktır. Yani gönderilen bir mailin son kullanıcın posta kutusunda %100 gelen kutusuna düşmesi mümkün değildir. Maillerin spam olarak işaretlenmesinin bir çok nedeni vardır.

Mail Gönderim Sıklığı : Aynı kişi listesine çok sık mail gönderimi yapıyorsanız spam ihtimali yükselir. Sık mail almak son kullanıcının şikayetine neden olur. Teslim aldığı maillerin silinmesi, mail gönderen tarafın gönderici adının bloklanmasına neden olabilir. Aynı hafta içinde maksimum 2 adet mail gönderimi yapılması önerilir. Ayrıca bir ayda aynı kişiye 3 adetten fazla mail gönderilmemesi de önemlidir.

Mail Konu Başlığı : Mail kampanyanızın konu başlığı maksimum 40 karakter olmalı ve büyük harflerle yazılmamalıdır. Ayrıca konu başlığında ?, !, $ gibi özel karakterler kullanmayın.

Mail İçeriği : Mail içeriğinizi sadece görsel ya da sadece metin olarak hazırlamayın. Hem görsel hem metin olan maillerin okunma oranı daha yüksek olur. İçerikte kullandığınız görsellerin boyutları 250 KB’dan fazla olmamalıdır.

Metinler ise maksimum 3 paragraf olmalıdır. Metin alanında da mümkün olduğunca $, #, € gibi özel karakterler kullanmamaya dikkat edin.

Mail içeriğinde iframe, javascript veya flash kullanmayınız. Mail servis sağlayıcıları bu tür içerikleri desteklememektedir.

Üyelikten Ayrılma Linki : Gönderilen maillerin en altında kişilerin üyelikten ayrılmalarını sağlayan çıkış linki bulundurun.