İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), hizmet sağlayıcıların arama, SMS Mesaj, E-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklama yönetme, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanmasına, ticari elektronik ileti şikayetlerini iletip ve yönetebilmesine imkan tanıyan, güvenlik standartlarına sahip
ulusal bir veri tabanı sistemine denir.

Elektronik ortamda alınan onaya istinaden alıcının elektronik adresine aynı gün içerisinde bilgilendirme yapılması gerekmekte ve alınan onayların da izin sahibinden aldığının dair kaydının tutulup güvenli bir şeklide saklanması gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi aynı zamanda bir izin sistemidir. Alıcılar diledikleri zaman İYS sisteminden izin verdikleri markaları görüntüleyebilecek ve istediği zaman çıkış hakkını kullanabilecektir.

İleti Yönetim Sisteminde Hizmet Sağlayıcı Kime Denir?

Telefon, çağrı merkezi, otomatik arama makinesi, akıllı ses kaydedici sistem, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen her türlü veri, ses ve görüntü içerikli ileti gönderimi yapan gerçek veya tüzel kişiler “Hizmet Sağlayıcı” olarak adlandırılır.

Alıcı Kime Denir?

Alıcı Ticari elektronik ileti alan kişiye verilen addır. İleti yönetim sistemi mevzuatına göre alıcılar izinlerini tek hesaptan yönetebilirken aynı zamanda kolay ve hızlı bir şekilde izin durumlarını değiştirebilir. Aynı zamanda olası durumlar şikâyet başvurularını gerçekleştirebilir.

Nasıl Çalışır?

Bu süreçte Biotekno olarak, İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile İş Ortağı olarak iş birliği içinde olacağız. Bu sayede 01 Haziran 2020 tarihine kadar müşterimiz olan ve izin iptal talepleri sistemlerimiz üzerinde saklanan müşterilerimiz, iYS’ye kayıt olduktan sonra, kayıt bilgilerini tarafımıza ilettiği takdirde güncel izin verisi yükleme işlemini İYS’ye sizin adına biz gerçekleştireceğiz.

Bu noktada yapmanız gereken ilk işlem eğer henüz kayıt olmadıysanız, İleti Yönetim Sistemine kayıt olmaktır. Kayıt sonrası tarafımıza bilgi vermeniz durumunda, mevcutta Biotekno hesabınızda yüklü izin veri aktarımları sizin adınıza İYS’ye yapacaktır.

https://iys.org.tr/hizmet-saglayici/basvuru/nasil-yapilir

Aktarım sırasında, İYS tarafından talep edilen doldurulması zorunlu alan bilgilerde herhangi bir eksiklik olduğu takdirde, bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmak adına sizinle iletişime geçeceğiz.

04.01.2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliğe göre ticari elektronik ileti gönderen tüm kurumların İleti Yönetim Sistemi’ne kayıt olması gereklidir. Müşterilerinize ticari ilet gönderebilmeniz için İYS başvurusu yapmanız gereklidir.

Gelin JetSMS ile İYS başvurunuzu birlikte tamamlayalım.

iys hakkında