Toplu mail gönderiminde en çok ortaya çıkan sorunlardan birisi de gönderdiğiniz maillerin spama düşmesidir. Maalesef spama düşen her mail silinmeye mahkumdur. Bu yazımızda gönderdiğiniz toplu maillerin spama düşmesini engellemek için dikkat edilecek noktalardan bahsedeceğiz.

Toplu Mail Göndermeden Önce Mutlaka Spam Filtesi ile Test Yapın

Öncelikle mutlaka spam filtresini kullanın ve toplu maillerinizi göndermeden önce test edin. Gönderim öncesi yapacağınız testlerle hem içerikte bir hata olup olmadığını hem de mailinizin spama düşüp düşmediğini kontrol edebilirsiniz.

E-bülten Tasarımı ve Kodlaması

E-bülten içeriği oldukça önemlidir maillerinizin spma düşüp düşmeyeceğine dair önemli bir etkendir.

Mail tasarımlarınızı göz yormayacak renkler ve formatta hazırlayın. Tasarımınızın doğru kodlanmış olması oldukça önemlidir. Bu nedenle HTML kodunu doğru yapmaya özen gösterin.

Mailin İçeriği

Gönderdiğinizin mailin konu bölümü de oldukça önemlidir. Maili gönderirken konu kısmına oldukça dikkat etmelisiniz çünkü günümüzde birçok serverda kelime filtresi bulunmaktadır. Konu bölümünde yanlış bir kelime kullanmanız durumunda mailleriniz otomatik olarak spama düşecektir.

Spam filtresine takılacak içeriklerden bazıları İlaç isimleri, yanıcı ve yakıcı maddeler, yasaklı ve sakıncalı kelimeler, özel karakterler vb. içeriklerdir. Bu içerikler kanunen de yasaktır.

Mail Gönderim Adedi ve Gönderim Sıklığı

Mail adedi ve gönderim sıklığı da spam konusunda önemli bir yere sahiptir. Aynı kişilere sürekli mail gönderimi yaparsanız mutlaka üyelikten çıkış sayınız artacaktır.

E-postadan Çıkış Linki

Kullanıcıların e-posta listenizden kolayca çıkış yapabilmesine olanak tanıyın. Çıkış bağlantısını gönderdiğiniz her e-postaya ekleyin. Bu konu sadece spam için değil yasal olarak da oldukça önemli bir konudur.

Yönlendirme Linkleri

Hedef kitlenizi yönlendirdiğiniz linklere dikkat edin. Mail içeriğinden alakasız ya da bozuk linkler mailinizin spam gibi görünmesine neden olabilir. Yönlendirme yaptığınız linklere dikkat edin.

İzinli E-posta Gönderimi

İzinli müşteri datasına gönderim yapın. İzni bulunmayan hiçbir müşteriye gönderim yapmayın.

Mail Gönderici Adı

Toplu Mail Gönderimlerinizi firmanızın kurumsal adıyla gönderin. Firmanızın adınızı ifade etmeyecek kelimeleri gönderici adında kullanmayın.

Toplu Mail gönderimlerinizde bu tip sıkıntılar yaşamamak için size profesyonel çözümler sunan Jetmail servisimizi kullabilirsiniz. JetMail Toplu Mail Servisimizle spama takılmayan, kanunlara uygun güvenli e-posta gönderimi yapabilirsiniz.

Toplu e-posta pazarlaması için ihtiyacınız olan her şey www.jetmail.com.tr/ web adresimizden ulaşabilirsiniz.